ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΡΟΕΠΙΛΟΓΗΣ ΕΘΝΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Κ 16 (ΝΕΩΝ)
ΕΠΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ - ΕΠΣ ΔΡΑΜΑΣ 1-0

Φωτογραφίες από τον αγώνα

Μ' ένα υπέροχο γκολ του Μανωλιούδη πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα (75') με απευθείας εκτέλεση φάουλ η μικτή Νέων (Κ 16) της ΕΠΣ Μακεδονίας επικράτησε της αντίστοιχης μικτής ομάδας της ΕΠΣ Δράμας με σκορ 1-0 και προκρίθηκε στους «16» του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων.
Στο α' ημίχρονο ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και οι δύο ομάδες προσπάθησαν για να πετύχουν κάποιο γκολ, αλλά οι ευκαιρίες που δημιούργησαν πέρασαν ανεκμετάλλευτες.
Στο β' ημίχρονο η γηπεδούχος ΕΠΣ Μακεδονίας ήταν σαφώς καλύτερη του αντιπάλου της, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για γκολ τις οποίες απέκρουσε ο τερματοφύλακας Αγγελος Ιωαννίδης και η υπεροχή της καρποφόρησε στα τελευταία λεπτά της συνάντησης.

Διαιτήτευσε με επιτυχία ο κ. Μελτζανίδης (Πίτος, Νησελίτης) της ΕΠΣ Ημαθίας.

ΕΠΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ: Λάμπρου, Αυγέρος, Χρυσόπουλος, Βασιλάκης, Αδέμης, Χατζόπουλος, Πάγιος (78' Αν. Πολίτης), Μανωλιούδης, Κίζυλης (80' Χατζηστραβός), Γραμματικόπουλος (78' Ναπ. Πετρίδης), Νακόπουλος (58' Μηνάς)

ΕΠΣ ΔΡΑΜΑΣ: Αγγ. Ιωαννίδης, Γεωργιάδης, Σεβδίλης, Μελενικιώτης, Καταρτζής, Καραγιαννίδης (76' Χατζήογλου), Μπαντής (41' Ρούτσης), Κοχαϊμίδης, Χρ. Ιορδανίδης, Ι. Ιωαννίδης, Αρ. Ιορδανίδης

Στην υπόλοιπους αγώνες σημειώθηκαν τα παρακάτω αποτελέσματα και οι νικήτριες ομάδες προκρίθηκαν στην επόμενη φάση: ΕΠΣ Λάρισας - ΕΠΣ Κέρκυρας 1-0, ΕΠΣ Εβρου - ΕΠΣ Ηπείρου 1-1 (στα πέναλτι 3-2), ΕΠΣ Σερρών - ΕΠΣ Ξάνθης 1-1 (στα πέναλτι 4-3), ΕΠΣ Αρτας - ΕΠΣ Πιερίας 0-0 (στα πέναλτι 4-3), ΕΠΣ Κοζάνης - ΕΠΣ Καρδίτσας 2-0, ΕΠΣ Ηλείας - ΕΠΣ Αργολίδας 1-1 (στα πέναλτι 2-3), ΕΠΣ Εύβοιας - ΕΠΣ Βοιωτίας 2-0 και ΕΠΣ Αχαϊας - ΕΠΣ Φθιώτιδας 4-1.
Τη Πέμπτη (7/3/2019) θα διεξαχθεί ο αγώνας ΕΠΣ Λακωνίας - ΕΠΣ Μεσσηνίας
Χωρίς αγώνα προκρίθηκαν στην επόμενη φάση οι ΕΠΣ Ηρακλείου, ΕΠΣ Ρεθύμνης ή ΕΠΣ Χανίων, ΕΠΣ Κυκλάδων, ΕΠΣ Δωδεκανήσων, ΕΠΣ Αθηνών και ΕΠΣ Δυτικής Αττικής.